Здравейте, скъпи приятели! Позволете ми първо да изразя радостта си от нашата нова среща. Изпълнена съм с радост, че отново сте решили да уважите моят скромен мегабайт виртуално пространство. Надявам се в това студено време моите беседи да сгряват жадния ви за знания разум, както би ви сгряля и днешната тема, а именно – ракията.
Ракията е спътник и неизменна част от българския бит и фолклор от незапомнени времена. В днешно време тя дели едно йерархично стъпало в българското национално самосъзнание заедно с шопската салата, луканката и киселото зеле, всички от които са в тясна взаимовръзка. За повечето хора ракията е само спиртна напитка, получена чрез дестилация на ферментирали плодове, известни още като “джибри”. Но ракията е повече от това. Нейната символика, както и произход се простират по-назад във времето, от колкото предполагаме.
Думата “ракия” се среща още в староеврейския. Има няколко значение, които варират от глаголите “разпъвам, разтягам, уголемявам, разширявам”, през “чиния, блюдо”, до словосъчетанията “солидна, твърда структура, нещо твърдо”, стигайки в този ред на мисли и до “небесна твърд” в религиозните текстове. Някои ще се зачудят как така небето може да е твърдо, но това е въпрос по-скоро на теософията, отколкото на етимологията. Аз, въпреки че имам солидни познания и в тази област, няма да нагазвам в нея, защото водите и са дълбоки, а аз нямам гумени ботуши.
И така, уточнихме, че “rakia” или на иврит “רקיע” има няколко значения и какви са те. Съвременния изследовател на шумерската цивилизация Закария Сичин в трудовете си е стигнал до заключението, че “ракия” с оглед на употребата и в религиозните текстове, се използва и за име на астероидния пояс между Марс и Юпитер, който древните наричали “Кованата Гривна”. Въпросът как древните са имали такава информация за обекти от Слънчевата система, които по абсолютно никакъв начин не се виждат от земята с просто око е предмет на друга дискусия.
Откриването на ракията, както е с повечето спиртни напитки е далеч назад във времето и вероятно методът на дестилация е даден на човечеството като дар от Боговете под формата на откровение. Някои изследователи на древните цивилизации, вероятно и Сичин, предполагат, че ракията е дадена като дар на човечеството от Нефилимите – гигантски хуманоиди, които се споменават в Библията като прякото потомство на паднали ангели, които се женили за дъщерите човешки. Продължаваме към връзката на Нефилимите с дестилацията. Преждеупоменатият Сичин е изследвал клиновидното писмо на най-древната цивилизация – Шумер, и на основата на своите открития публикува серия от книги, в които синтезира и тълкува събраните данни, стигайки до идеята за панспермията. Трудовете му са изключително интересни и представят един доста интересен сценарий за създаването на Слънчевата система и на човешкия род в частност. Тук, за жалост ги преглеждаме набързо и трябва да резюмирам: Нефилимите дали на човечеството всичките знания, които са му нужни, за да оцелее и да се развива, в частност и процеса за варене на ракия. Тази хипотеза е подкрепена от артефакти, представящи Нефилими и висши шумерски духовници, извършващи различни дейности, свързани с получаването на блага ракия.
И така, след като научили как се прави ракия, Древните я пиели с охота, но я наричали “огнена вода”. Това название може да ви е познато от филмите за индианци и каубойци, и това е напълно нормално, ако приемем теорията на Юнг за колективното неосъзнавано. В момента, в който чероки или сиукси вкусили алкохол, именно това колективно неосъзнавано ги кара да го нарекат с истинското му име – огнена вода.
И така, “огнена вода” се задържало доста дълго време, от създаването на човечеството до времето, когато евреите тръгнали да търсят Обетованата Земя. На път за там, минали през земите на Шумер и научили технологията за варене на ракия. Тъй като огнена вода им се струвало неподходящо име, защото водата не гори, а гръцкия огън вече бил патентован от гърците, решили да дадат ново име на тази странна субстанция. Ефектите от пиенето на ракия били налице и това накарало евреите да забележат някои кореспондиращи факти при консумация на ракия (тук ще направя леко припомняне на значенията на думата, които изяснихме в началото на беседата):
1. разтягане, уголемяване – засягат се следните органи: зеници(заради паралелната употреба с някои психотропни вещества по време на мистичните церемонии), уста (разтяга се в широка усмивка или провисва както при олигофрения), пенис (доста често еректира);
2. чиния, блюдо – наред с технологията за получаване на ракия, Нефилимите заръчали на древните никога да не я консумират без подобаваща гарнитура (луканка, шопска салата). Това е изгубената 11-а заповед, която Мойсей също получил, но в последствие скрил, защото било твърде трудно да се намери мезе в онези гладни дни, когато скитащото в пустинята Израилово племе едва смогвало да се изхрани с пъдпъдъци и манна. Така или иначе, устната традиция е запазена и се спазва.
3. солидна твърда структура, нещо твърдо/небесна твърд – обикновено първото нещо, което употребилите огнената вода усещали с главата си, била земната твърд. Небесната твърд в значението си на небесните селения, също била усещана, но в един по-ранен етап на консумацията, където консумиращия губи координация, усеща чувство на безтегловност и като цяло е в едно много специфично състояние на духа.
Така евреите дали общоприетото название “ракия”. Но защо то се е наложило? Това е твърде елементарен въпрос, всички знаем, че евреите управляват света.
Ако трябва да разширим тълкуванието и за пореден път да видим, че няма случайни неща и Провидението се е погрижило за всичко, ще засегнем и споменатата от Сичин “кована гривна”. Както исторически този термин е с по-малка давност от еврейското “небесна твърд”, така и описвания от “кованата гривна” ефект е по-късен етап в консумацията на ракия. Даже, смея да добавя, той е финален и се третира като следствие. След като са усетили земната твърд, консумиращите установяват едно неприятно усещане, сякаш метален обръч стяга черепа им; така стигаме до идеята за кованата гривна. Кованата гривна, в смисъла и на Астероиден пояс м/у Марс и Юпитер носи още интересни корелации, свързани с позицията и м/у 2-те планети, които в мистиката носят конкретни символики и характеристики. От една страна имаме войнствения Марс, който сякаш отдава своята енергия (често твърде агресивна) на консумиращите ракия, от друга е мъдрият Юпитер, Господаря на Боговете, който вдъхва увереност и чувство за безсмъртие на консумиращите. Нещо повече, Юпитер отговаря на черния дроб в астрологичната традиция, а черния дроб както знаем ръководи усвояването на алкохола. В тази връзка, с оглед на здравето на консумиращия е важно Юпитер на консумиращия да е силен, а Марс – слаб(за избягване на побои). Древните са създавали специални календари с най-подходящото време за консумация на ракия – а именно периодите на ретрограден Марс и антеграден Юпитер.
Малко дълго се получи, но държах да хвърля повече светлина към този културно-социално-битов феномен, какъвто е ракията, особено в България.
Ваша Lu
PS.: Впрочем, знам, че всичко дотук ще ви се стори адски странно, но питайте какво мисли Гугъл по въпроса "rakia hebrew" или "rakia Sitchin" .
PS.: Впрочем, знам, че всичко дотук ще ви се стори адски странно, но питайте какво мисли Гугъл по въпроса "rakia hebrew" или "rakia Sitchin" .